SOLVED CAIIB COMBINED PAPER 47:
1. Balance sheet of a bank provides the following information:
Total advances Rs 50000cr,
Gross NPA 10% and Net NPA 3%,
Based on this information, answer the following questions?
1. What is the amount of gross NPA?
a. Rs 4000cr
b. Rs 4500cr
c. Rs 5000cr
d. Rs 5500cr
2. What is the amount of net NPA?
a. Rs 1000cr
b. RS 1200cr
c. Rs 1500cr
d. Rs 1800cr
3. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent general advance?
a. Rs 150cr
b. Rs 160cr
c. Rs 180cr
d. Rs 200cr
4. What is the provision on NPA accounts?
a. Rs 3000cr
b. RS 3500cr
c. Rs 4500cr
d. Rs 5000cr
5. What is the total amount of provisions on total advances, including the standard accounts?
a. Rs 3500cr
b. Rs 3680cr
c. Rs 4000cr
d. Rs 4200cr
6. What is the minimum amount of provision to be maintained to meet the PCR of 70%?
a. Rs 3500cr
b. Rs 3680cr
c. Rs 4000cr
d. Rs 4200cr
7. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent direct advances to agricultural?
a. Rs 90cr
b. Rs 112.5cr
c. Rs 135cr
d. Rs 180cr
8. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent advances to SMEs sectors?
a. Rs 90cr
b. Rs 112.5cr
c. Rs 135cr
d. Rs 180cr
9. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent advances to CRE sectors?
a. Rs 112.5cr
b. Rs 180cr
c. Rs 337.5cr
d. Rs 450cr
10. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent advances to CRE-RH sectors?
a. Rs 112.5cr
b. Rs 180cr
c. Rs 337.5cr
d. Rs 450cr
Solution :
1. c
Gross NPA
= 50000 x 10 %
= 5000 Cr
2. c
Net NPA
= 50000 x 3 %
= 1500 Cr
3. c
Stadard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (general advance)
= 0.4%
= 45000 x 0.4%
= 180 Cr
4. b
Provision of NPA
= (Gross NPA - Net NPA) x Total Advances
= (10% - 3%) x 50000
= 7% x 50000
= 3500 Cr
5. b
Provision on Total Advances
= Provision of NPA + Provision for standard loans
= 3500 + 180
= 3680 Cr
6. a
Minimum amount of provision to be maintained to meet the PCR of 70%
= Gross NPA x PCR
= 5000 x 70%
= 3500 Cr
7. b
Stadard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (direct advances to agricultural)
= 0.25%
= 45000 x 0.25%
= 112.5 Cr
8. b
Stadard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (SMEs Sector)
= 0.25%
= 45000 x 0.25%
= 112.5 Cr
9. d
Standard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (Commercial Real Estate (CRE) Sector)
= 1%
= 45000 x 1%
= 450 Cr
10. c
Standard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (Commercial Real Estate (CRE) Sector)
= 0.75%
= 45000 x 0.75%
= 337.5 Cr
SME - Small and Micro Enterprises
CRE - Commercial Real Estate (CRE) Sector
CRE - RH - Commercial Real Estate – Residential Housing Sector (CRE - RH)
2. Basel - II accord prescribes that housing loan portfolio be given risk weight of ......
a) 100%
b) 75%
c) 35%
d) 150%
Ans - c
3. As per Basel III, adjustments / deductions are required to be made from Tier I and Tier 2 capital, relating to which of the following
(i) goodwill and other intangible assets
(ii) deferred tax assets
(iii) Investment in own shares (treasury stock)
a. Only (i) and (ii)
b. Only (i) and (iii)
c. Only (ii) and (iii)
d. (i), (ii) and (iii)
Ans - d
4. As per Basel III the investment of a bank in the capital of a banking or financial or insurance entity is restricted to which of the following:
(i) 10% of capital funds (after deductions) of the investing bank,
(ii) 5% of the investee bank's equity capital,
(iii) 30% of paid up capital and reserves of the bank or 30% of paid up capital of the company, whichever is lower
a. Only (i) and (ii)
b. Only (i) and (iii)
c. Only (ii) and (iii)
d. (i), (ii) and (iii)
Ans - d
5. Under Simplified Standardized Approach (SSA), risk weight for corporates is prescribed as ......
a) 150%
b) 100%
c) 50%
d) 20%
Ans - b
6. Given that Tier I capital is Rs. 500 crores and Tier II capital Rs. 800 crores and further given that RWA for credit risk Rs. 5000 crores, capital charge for market risk and operational risk Rs. 200 crores and Rs. 100 respectively, answer the following questions if the regulatory CAR is 8%.
Based on the data given above, answer the following questions.
What are the total risk weighted assets?
a. Rs. 7250 crores
b. Rs. 8750 crores
c. Rs. 9000 crores
d. Rs. 7800 crores
Ans – b
RWA of mkt risk
=200/.08=2500
RWA ops risk
=100/.08=1250
Total RWA = RWA credit risk+ RWA mkt risk+ RWA ops risk
= 5000+2500+1250
= 8750
7. What are the risk weighted assets for market risk?
a. Rs. 1000 crores
b. Rs. 1500 crores
c. Rs. 2000 crores
d. Rs. 2500 crores
Ans –d
200/.08
=2500
8. What are the risk weighted assets for operational risk?
a. Rs 1000 Cr
b. Rs 2000 Cr
c. Rs 1250 Cr
d. Rs 2500 Cr
Ans – c
100/.08
= 1250 Ans
9. What is the Tier-I CRAR?
a. 10.29 %
b. 11.42 %
c. 5.71%
d. 14.85 %
Ans - c
TIER-I CRAR=Eligible tier-1 capital/(Total RWAs)
= 500/8750
= 5.71%
10. What is the total capital adequacy ratio?
0.1486
0.1111
0.1143
0.1282
Ans – c
Total CRAR = Eligible Total capital/(Total RWAs)
= 1000/8750
= 11.42 %
(Remember here tier-II capital does not exceed 100 % of tier-I capital. So, Tier-II of Rs. 500Crore is taken for calculation (500+500=1000).
Total advances Rs 50000cr,
Gross NPA 10% and Net NPA 3%,
Based on this information, answer the following questions?
1. What is the amount of gross NPA?
a. Rs 4000cr
b. Rs 4500cr
c. Rs 5000cr
d. Rs 5500cr
2. What is the amount of net NPA?
a. Rs 1000cr
b. RS 1200cr
c. Rs 1500cr
d. Rs 1800cr
3. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent general advance?
a. Rs 150cr
b. Rs 160cr
c. Rs 180cr
d. Rs 200cr
4. What is the provision on NPA accounts?
a. Rs 3000cr
b. RS 3500cr
c. Rs 4500cr
d. Rs 5000cr
5. What is the total amount of provisions on total advances, including the standard accounts?
a. Rs 3500cr
b. Rs 3680cr
c. Rs 4000cr
d. Rs 4200cr
6. What is the minimum amount of provision to be maintained to meet the PCR of 70%?
a. Rs 3500cr
b. Rs 3680cr
c. Rs 4000cr
d. Rs 4200cr
7. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent direct advances to agricultural?
a. Rs 90cr
b. Rs 112.5cr
c. Rs 135cr
d. Rs 180cr
8. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent advances to SMEs sectors?
a. Rs 90cr
b. Rs 112.5cr
c. Rs 135cr
d. Rs 180cr
9. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent advances to CRE sectors?
a. Rs 112.5cr
b. Rs 180cr
c. Rs 337.5cr
d. Rs 450cr
10. What is the amount of provision for standard loans, if all the standard loan account represent advances to CRE-RH sectors?
a. Rs 112.5cr
b. Rs 180cr
c. Rs 337.5cr
d. Rs 450cr
Solution :
1. c
Gross NPA
= 50000 x 10 %
= 5000 Cr
2. c
Net NPA
= 50000 x 3 %
= 1500 Cr
3. c
Stadard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (general advance)
= 0.4%
= 45000 x 0.4%
= 180 Cr
4. b
Provision of NPA
= (Gross NPA - Net NPA) x Total Advances
= (10% - 3%) x 50000
= 7% x 50000
= 3500 Cr
5. b
Provision on Total Advances
= Provision of NPA + Provision for standard loans
= 3500 + 180
= 3680 Cr
6. a
Minimum amount of provision to be maintained to meet the PCR of 70%
= Gross NPA x PCR
= 5000 x 70%
= 3500 Cr
7. b
Stadard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (direct advances to agricultural)
= 0.25%
= 45000 x 0.25%
= 112.5 Cr
8. b
Stadard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (SMEs Sector)
= 0.25%
= 45000 x 0.25%
= 112.5 Cr
9. d
Standard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (Commercial Real Estate (CRE) Sector)
= 1%
= 45000 x 1%
= 450 Cr
10. c
Standard Accounts
= Total advances - Gross NPA
= 50000 - (50000 x 10%)
= 50000 - 5000
= 45000
Provision for standard loans (Commercial Real Estate (CRE) Sector)
= 0.75%
= 45000 x 0.75%
= 337.5 Cr
SME - Small and Micro Enterprises
CRE - Commercial Real Estate (CRE) Sector
CRE - RH - Commercial Real Estate – Residential Housing Sector (CRE - RH)
2. Basel - II accord prescribes that housing loan portfolio be given risk weight of ......
a) 100%
b) 75%
c) 35%
d) 150%
Ans - c
3. As per Basel III, adjustments / deductions are required to be made from Tier I and Tier 2 capital, relating to which of the following
(i) goodwill and other intangible assets
(ii) deferred tax assets
(iii) Investment in own shares (treasury stock)
a. Only (i) and (ii)
b. Only (i) and (iii)
c. Only (ii) and (iii)
d. (i), (ii) and (iii)
Ans - d
4. As per Basel III the investment of a bank in the capital of a banking or financial or insurance entity is restricted to which of the following:
(i) 10% of capital funds (after deductions) of the investing bank,
(ii) 5% of the investee bank's equity capital,
(iii) 30% of paid up capital and reserves of the bank or 30% of paid up capital of the company, whichever is lower
a. Only (i) and (ii)
b. Only (i) and (iii)
c. Only (ii) and (iii)
d. (i), (ii) and (iii)
Ans - d
5. Under Simplified Standardized Approach (SSA), risk weight for corporates is prescribed as ......
a) 150%
b) 100%
c) 50%
d) 20%
Ans - b
6. Given that Tier I capital is Rs. 500 crores and Tier II capital Rs. 800 crores and further given that RWA for credit risk Rs. 5000 crores, capital charge for market risk and operational risk Rs. 200 crores and Rs. 100 respectively, answer the following questions if the regulatory CAR is 8%.
Based on the data given above, answer the following questions.
What are the total risk weighted assets?
a. Rs. 7250 crores
b. Rs. 8750 crores
c. Rs. 9000 crores
d. Rs. 7800 crores
Ans – b
RWA of mkt risk
=200/.08=2500
RWA ops risk
=100/.08=1250
Total RWA = RWA credit risk+ RWA mkt risk+ RWA ops risk
= 5000+2500+1250
= 8750
7. What are the risk weighted assets for market risk?
a. Rs. 1000 crores
b. Rs. 1500 crores
c. Rs. 2000 crores
d. Rs. 2500 crores
Ans –d
200/.08
=2500
8. What are the risk weighted assets for operational risk?
a. Rs 1000 Cr
b. Rs 2000 Cr
c. Rs 1250 Cr
d. Rs 2500 Cr
Ans – c
100/.08
= 1250 Ans
9. What is the Tier-I CRAR?
a. 10.29 %
b. 11.42 %
c. 5.71%
d. 14.85 %
Ans - c
TIER-I CRAR=Eligible tier-1 capital/(Total RWAs)
= 500/8750
= 5.71%
10. What is the total capital adequacy ratio?
0.1486
0.1111
0.1143
0.1282
Ans – c
Total CRAR = Eligible Total capital/(Total RWAs)
= 1000/8750
= 11.42 %
(Remember here tier-II capital does not exceed 100 % of tier-I capital. So, Tier-II of Rs. 500Crore is taken for calculation (500+500=1000).